Zmiana oprogramowania drukarki 3D

Oprogramowanie dostarczane przez producentów wraz z drukarką 3D nie zawsze jest odpowiednie. Szczególnie te fabrycznie wgrane do Anet A8 i A6, które bywają niebezpieczne i niestabilne (w podtrzymywaniu temperatury i pracy samych silników).
Dzisiaj opisze sposób w jaki wgrać firmware Marlin. To oprogramowanie posiada więcej funkcji, jest w polskiej wersji językowej i posiada lepsze zabezpieczenia temperaturowe.
W przypadku odłączenia grzałki stockowy firmware drukarki cały czas podgrzewa głowicę mimo, że temperatura nie wzrasta lub spada. W przypadku Marlina po odłączeniu grzałki program próbuje zwiększyć temperaturę, ale jeśli nie ma rezultatów to wyłącza grzanie i wymaga resetu drukarki.

Przygotowanie oprogramowania drukarki

Ze strony Marlin Firmware Releases @github.com pobieramy najnowszą wersję Marlina i wypakowujemy folder.
Teraz w wypakowanym folderze przechodzimy do Marlin, następnie example_configurations\Anet i wybieramy folder z nazwą swojej drukarki, w moim wypadku jest to A8.
Znajdujące się tam piki  Configuration.h oraz Configuration_adv.h zamieniamy z plikami o tych samych nazwach w folderze Marlin.

Konfiguracja pliku w programie Arduino IDE

Na początku jeśli nie mamy Arduino IDE musimy go pobrać z tej strony.
Pobieramy repozytorium SkyNet3D z tej strony:  https://github.com/SkyNet3D/anet-board
Przechodzimy do folderu z zainstalowanym programem Arduino, otwieramy podfolder hardware i przenosimy do niego folder Anet z pobranego wcześniej repozytorium SkyNet3D

Teraz przechodzimy do wcześniej pobranego folderu Marlin, wyszukujemy i otwieramy plik Marlin.ino za pomocą programu arduino.

W otwartym programie klikamy zakładkę Narzędzia, następnie Płytka i wybieramy Anet V1.0. Na pasku u góry wyszukujemy plik Configuration.h i przechodzimy do niego. Jest to główny plik konfiguracyjny całego programu.

 

W tym pliku włączamy, wyłączamy i konfigurujemy ustawienia naszego programu sterującego drukarką. Nie będę omawiał wszystkich opcji, ponieważ jest to ok. 2000 linijek, pokaże tylko te najważniejsze. Aby włączyć daną funkcję musimy usunąć dwa ukośniki // znajdujące się przed linijką.

Najważniejsze ustawienia które ja zastosowałem to:

  • 127 linijka zmienienie nazwy drukarki na Anet A8
  • 1377 linijka włączenie funkcji liczącej “statystyki” drukarki taki jak np. ilość drukowań
  • 1396 linijka zmiana języka na polski
  • linijka 1501 umożliwienie zerowania każdej osi z osobna

To wszystkie modyfikacje jakich ja dokonałem w tym pliku ale możliwości jest znacznie więcej. Wystarczy przejrzeć pozostałe opcje.

Wgrywanie oprogramowania do drukarki

Gdy cały plik mamy przygotowany podłączamy drukarkę przez USB, włączamy jej zasilanie i wgrywamy program.

UWAGA: Przed rozpoczęciem wgrywania programu warto fizycznie odłączyć od płyty głównej kable zasilające grzałek głowicy i ekstrudera.
Wszelkich zmian w oprogramowaniu swojego urządzenia dokonujesz na własne ryzyko.

Po zakończeniu wgrywania na ekranie drukarki powinien ukazać się napis Marlin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *