Powerbank z drukarki 3D

Dzisiaj przedstawię sposób wykonania power banka z dwóch ogniw 18650 i modułu ładującego.

potrzebne będą:
  • 2X ogniwa 18650
  • wydrukowana obudowa
  • moduł ładowania

Pliki do wydruku obudowy znajdziecie tuaj: https://www.thingiverse.com/thing:3209379
Użyte przeze mnie ogniwa pochodzą ze starej baterii od laptopa, natomiast moduł odpowiedzialny za ładowanie ogniw i podwyższenie ich napięcia podczas oddawania energii pasujący do obudowy można znaleźć na ebayu – link.

Budowa Powerbanka:

Zaczynamy od równoległego połączenia za sobą dwóch ogniw. Lutujemy je se sobą lub używamy zgrzewarki. Tak złączone akumulatorki podłączamy do płytki pamiętając o biegunowości. Użyty moduł łączy w sobie kontroler ładowania baterii oraz przetwornice podwyższającą napięcie do 5V. Włącza się automatycznie gdy podłączamy do niego zasilanie lub urządzenie, które chcemy ładować, więc nie musimy używać włącznika.

Połączone ze sobą elementy wkładamy do obudowy. Moduł przyklejamy do ścianki i wypełniamy przestrzeń pomiędzy płytką, a ogniwami klejem na gorąco. Podłączamy zasilanie – diody na płytce powinny zacząć się świecić. Jeżeli wszystko działa przyklejamy wieczko obudowy i gotowe.

W tym Powerbanku użyłem ogniw o pojemności 2500mAh każda co daje 5000mAh pojemności. Możemy naładować ok. 1,5 raza do pełna telefon z przeciętną baterią 3000mAh.

Wynik wydaje mi się bardzo dobry biorąc pod uwagę niewielkie gabaryty i bardzo mały koszt budowy takiego Powerbanka wynoszący ~5.00zł.

Jedna myśl na temat “Powerbank z drukarki 3D

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *