Pisząca drukarka 3D – Anet A8 jako ploter

Anet A8 i A6 to zdecydowanie jedne z najtańszych i bardzo popularnych drukarek 3D. Ich konstrukcja jest bardzo prosta i daje bardzo duże możliwości rozbudowy lub modyfikacji. Dzisiaj opisze sposób w jaki można przerobić taką drukarkę na ploter umożliwiający rysowanie i pisanie po kartce papieru ograniczając się tyko do zmiany dwóch śrubek.
Nowa wersja uchwytu Pisząca drukarka V2.0 – Anet A8 jako plotter V2.0

Na początek potrzebujemy elementu umożliwiającego zamontowanie pisaka do głowicy drukarki, który sobie wydrukujemy. Link do do pobrania pliku stl. umieszczam tutaj.
Potrzebne będą jeszcze dwie śrubki M3 wraz z nakrętkami, które mocujemy w wydrukowanej części. Ja wykorzystałem te, z zapasu elementów pozostałych po montażu drukarki. Posłużą nam one do unieruchomienia pisaka na odpowiedniej wysokości.

Montaż w drukarce:

Teraz możemy przymocować uchwyt do głowicy drukarki. W tym celu odkręcamy dwie śrubki trzymające wentylator i radiator ekstrudera. Odstawiamy je – nie będą już potrzebne. W to miejsce przykręcamy nowy element używając odpowiednio dobranych wkrętów M3. Jeżeli takimi nie dysponujemy można użyć tych fabrycznych dokładając odpowiednią ilość nakrętek lub podkładek, ponieważ do tego celu są one za długie.

 

Przygotowanie pliku:

Drukarka jest już gotowa do pracy, ale żeby możliwe było narysowanie czegoś musimy przygotować dla niej plik stl. Sposobów jest bardzo dużo, ale ja przedstawię zdecydowanie najprostszy z nich.
W artykule Obrazek z drukarki 3D przedstawiłem stronę, która zamieni obrazek na model 3D dostosowując grubość ściany do jasności danej części zdjęcia. Możemy wykorzystać to stworzenia bryły dla naszych potrzeb.
Na stronie wybieramy zdjęcie, obrazek lub tekst do narysowania przez drukarkę (musi być ono czarno białe – jak najmniej szarości).

W ustawieniach modelu wybieramy rozmiar, a grubość ścianki ustawiamy na 30 – 40. W ten sposób czarne miejsca obrazka zostaną mocno wysunięte.
Wracamy do modelu, jako kształt wybieramy Flat, odświeżamy i pobieramy plik.

Pobrany plik otwieramy w Cura, a obrazek ustawiamy płaską częścią do góry i wsuwamy w głąb stołu jak poniżej. Ma to za zadanie ujednolicić odcienie szarości, które zostały wykryte podczas konwersji na model 3D i ujawniają się w postaci różnych długości ściany.

Ustawienia Cura:

Aby obrazek został odpowiednio narysowany w Cura musimy dostosować następujące ustawienia:

 • Wysokość warstwy ustawiamy na >0.8mm aby podczas wykonywania kolejnej warstwy przez drukarkę pisak nie dotykał stołu
 • Gęstość wypełnienia na 100%
 • Temperatura stołu i głowicy na 0
 • Włączamy retrakcję
 • Ustawiamy skok Z podczas retrakcji

Początek drukowania powinien zaczynać się od podniesienia głowicy i stopniowego jej opuszczania w drodze do punktu początku drukowania. Tak zakłada domyślny startowy g-code Cury znajdujący się poniżej.

G21 ;metric values
G90 ;absolute positioning
M82 ;set extruder to absolute mode
M107 ;start with the fan off
G28 X0 Y0 ;move X/Y to min endstops
G28 Z0 ;move Z to min endstops
G1 Z15.0 F9000 ;move the platform down 15mm
G92 E0 ;zero the extruded length
G1 F200 E10 ;extrude 10mm of feed stock
G92 E0 ;zero the extruded length again
G1 F9000
M117 Printing…

Za podniesienie głowicy odpowiada pogrubiona linia więc jeśli jej nie macie to musicie ją dodać.

Czym rysować:

Najlepiej w tej roli sprawdzają się mazaki, piaski i cienkopisy, ponieważ uchwyt nie umożliwia zamontowania sprężyny zapewniającej odpowiedni docisk do stołu. Z tego względu korzystanie z długopisów i ołówków wiąże się z bardzo dokładnym ustawieniem stołu.

Na koniec wspomnę o częstym blokowaniu się długich pisaków w trakcie zerowania osi X. Rozwiązaniem jest przyczepienie elementu powodującego wcześniejsze naciśnięcie krańcówki aby głowica nie dojechała do punktu 0. Spowoduje to co prawa przesunięcie się całego rysunku w prawą część stołu i zmniejszenie obszaru roboczego, ale zapobiegnie problemom z zerowaniem osi.

Jedna myśl na temat “Pisząca drukarka 3D – Anet A8 jako ploter

 • 23/05/2019 o 06:47
  Permalink

  Hi, i think that i saw үou visited my web site thus i came to “return the favor”.I am trying to find things to enhance my site!I suppose its ok to use some
  of your ideas!!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *