Ogrzewacz do rąk z procesora

Jak zrobić ogrzewacz do rąk USB z procesora.
Dzisiaj przedstawię w jaki sposób wykonać ogrzewacz do rąk na USB wykorzystując ciepło emitowane przez procesor podczas jego pracy.

Potrzebne będą
  • Stary procesor z komputera
  • przewód USB

Na początku przygotowujemy przewód USB do zasilania procesora. Zdejmujemy wierzchnią izolację i obcinamy niepotrzebny przewód zielony oraz biały czyli Data+ i Data-.

Pozostałe przewody zasilające (czerwony i czarny) przygotowujemy do późniejszego przylutowania zdejmując z nich izolację.

Teraz musimy ustalić na które piny procesora ma być podane napięcie . W tym celu podłączamy przewód USB do źródła zasilania (najlepiej do powerbanka), włączamy szeregowo amperomierz i szukamy 2 zewnętrznych pinów, przez które popłynie prąd 1A*

Po znalezieniu odpowiednich pinów przylutowujemy wcześniej przygotowanie przewody zasilające z kabla USB.

Po tym zabiegu możemy sprawdzić działanie ogrzewacza podłączają go do zasilania. Procesor powinien zacząć się nagrzewać.
Teraz zalewamy silikonem lub klejem na gorąco powierzchnie pinów unieruchamiając w ten sposób przewody.

Ogrzewacz do rąk jest już gotowy.
Po 2 minutach zasilania z powerbanka procesor nagrzał się do 44°C

*1A to prąd jaki może dać na wyjściu przeciętny powerbank. Wyszukując 2 piny, miedzy którymi przepływa taki prąd lub mniejszy nie narazimy powerbanka na zbyt duże obciążenie.

Uwaga! Nie wskazane jest podłączenie tego urządzenia do portu w komputerze, gdyż może stanowić zbyt duże obciążenie. Standardowo dla USB2.0 na wyjściu prąd nie powinien przekraczać 500mA, a dla USB3.0 900mA.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *