Domoticz – powiadomienia e-mail

System automatyki domowej jakim jest Domoticz umożliwia wysyłanie różnorakich powiadomień za pośrednictwem m.in e-maila. Dzisiaj przedstawię w jaki sposób ustawić i skonfigurować ten sposób powiadomień.

 

Konfiguracja w Domoticzu

W panelu Domoticza przechodzimy do ustawień e-maila. W tym celu wybieramy Konfiguracja\Ustawienia i w zakładkach ustawień klikamy E-mail.
Uzupełniamy poniższe pola:

  • Nadawca – wpisujemy adres e-mail, z którego mają zostać wysyłane powiadomienia
  • Odbiorcy – wpisujemy adresy e-mail, na które mają zostać przysyłane powiadomienia
  • Serwer – smtp.gmail.com (dla @gmail.com)
  • Port – 587 (dla @gmail.com)
  • Użytkownik – wpisujemy adres e-mail, z którego mają zostać wysyłane powiadomienia
  • Hasło – wpisujemy hasło do konta e-mail, z którego mają zostać wysyłane powiadomienia

Dodatkowo mamy możliwość otrzymania zdjęcia z kamery jako załącznik wysłanego powiadomienia oraz błędów z dziennika logów.

Przed zastosowaniem ustawień należy sprawdzić czy maile są poprawnie wysyłane klikając przycisk Test po prawej stronie. Jeżeli odbierzemy testową wiadomość możemy zastosować ustawienia i przejść do dostosowywania powiadomień.

Przechodzimy do interesującego nas czujnika lub przełącznika i klikamy Powiadomienia pod jego ikoną. Wypełniamy pola dotyczące wysyłanej wiadomości i wciskamy Dodaj. W moim wypadku jeżeli temperatura przekroczy 40°C to otrzymam wiadomość informującą o zbyt wysokiej temperaturze.

 

Warto również zwrócić uwagę na częstotliwość wysyłania powiadomień. Opcja ta znajduje się w ustawieniach w zakładce Powiadomienia i określa odstęp czasu pomiędzy wiadomościami wysyłanymi na skutek określonych zdarzeń definiowany osobno dla czujników i przełączników.

W ten sposób możemy ustawiać powiadomienia dla wszystkich czujników i przełączników. W przypadku wystąpienia określonych przez nas zdarzeń Domoticz poinformuje o tym wysyłając nam wiadomość np. na telefon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *