Pompka próżniowa do żywności

Przedstawiona pompka próżniowa to niezwykle proste urządzenie oparte na strzykawce, kilku rurkach i zaworach. Umożliwia ona wyssanie powierza z zapakowanej w na przykład woreczki strunowe żywności co pomaga zachować jej świeżość. Także czas przechowywania tak zapakowanych produktów wydłuża się w stosunku do zwykłych warunków.

Do wykonania pompki próżniowej potrzebne będą:
  • Strzykawka – zwykła strzykawka z apteki
  • 2 zawory zwrotne
  • kawałek rurki (wąż techniczny)
  • Trójnik
  • Gruba igła z apteki

Średnica rurki, strzykawki, zaworów i trójnika muszą do siebie pasować!

Do końców trójnika przyłączami za pomocą odcinków wężyka strzykawkę oraz dwa zawory zwrotne pamiętając o ich odpowiednim podłączeniu. Jeden z zaworów musi zaciągać powietrze nie pozwalając mu przedostać się z powrotem, drugi natomiast na odwrót – wypuszcza powietrze i nie pozwala na jego zaciągnięcie. Do zaworu zasysającego podłączamy jeszcze jeden odcinek wężyka zakończony igłą.
Złożenie całego zastawu prezentuje się poniżej. Strzałkami oznaczono kierunek przepływu powietrza dla zaworów zwrotnych.

Aby odessać powietrze wbijamy igłę w woreczek z zapakowaną żywnością i używając strzykawki wypompowujemy je. Na końcu wystarczy zakleić dziurę choćby zwykłą taśmą klejącą i voilà gotowe.

 

 

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *